5 tipů, jak si usnadnit vyžádání Freistellungu

Pokud jste živnostník nebo společnost s ručením omezeným a plánujete v Německu vykonávat činnosti související se stavebnictvím, mělo by být vybavení Freistellung na seznamu vašich priorit. Bez něj nemůžete legálně vydělávat 100 % svých příjmů. Jak si to co nejvíce usnadnit?

Vybavení Freistellung – užitečné rady

Freistellung, nebo v plném znění Freistellungbescheinigung, je osvobození od srážkové daně ze staveb. Kdo ho nemá, přichází o 15 % z každé jednotlivé faktury.

Jedná se o částku, kterou je odběratel jeho služeb podle německých zákonů povinen srazit a odvést ve formě srážkové daně, takzvané Bauabzugsteuer.

1. Ideálně předem

Pokud chcete získat celou částku z faktury, musíte mít platný Freistellung v době platby, nikoliv v době vystavení faktury. Teoreticky tedy máte čas na její zpracování až do tohoto okamžiku.

Mnohem efektivnější je však vyřídit si Freistellung předem. Například ještě předtím, než vůbec vycestujete do Německa. Tato příprava vám ušetří energii i čas.

Vezměte na vědomí, že vyřízení Freistellungu trvá v průměru měsíc, nejedná se o okamžitou záležitost.

Byli byste ochotni tak dlouho čekat na své peníze?

2. Dejte si pozor na Steuernummer

Abyste mohli požádat o Freistellung, musíte mít přiděleno německé daňové číslo, tedy Steuernummer. Bez něj nemůžete v Německu legálně podnikat.

Chystáte se požádat o Freistellung poprvé nebo cestujete do Německa poprvé?

Pak s největší pravděpodobností Steuernummer ještě nemáte.

Naštěstí vám můžeme pomoci s obojím v jednom balíčku. Nejprve požádáme německé úřady o přidělení daňového čísla a krátce poté vám zajistíme i Freistellung.

Kontaktujte nás a my vám celý proces usnadníme.

3. Vyprší vaše platnost?

Freistellung se nevydává na dobu neurčitou. Jeho platnost je uvedena v rozhodnutí, které obdržíte od německých úřadů.

Může být roční, půlroční, registrujeme také tříměsíční Freistellungy. Neexistuje žádný univerzální klíč, podle kterého by bylo možné předem říci, na jak dlouho vám jej úřady vydají.

Je proto důležité sledovat platnost vašeho Freistellungu, a pokud plánujete v Německu působit i po uplynutí jeho platnosti, počítejte s tím, že budete muset požádat o jeho prodloužení.

I s tím vám samozřejmě rádi pomůžeme.

4. Neignorujte dopisy

Obdrželi jste dopis od německých úřadů?

Nezáleží na tom, zda je to v průběhu řízení o žádosti, po jejím vydání nebo kdykoli během vašeho pobytu v této zemi – rozhodně korespondenci neignorujte!

Je možné, že vás úřady požádaly o vyplnění informací nebo vás vyzvaly k provedení konkrétních úkonů. Neexistuje žádná univerzální rada, jak v tomto případě postupovat, vždy záleží na obsahu daného dopisu.

Nejhorší, co však můžete udělat, je nedělat nic.

Pokud se nepodřídíte nebo nebudete spolupracovat s německými orgány, může být vaše žádost o Freistellung zamítnuta nebo vám nemusí být prodloužena.

NÁŠ TIP: Nevíte, co s takovým dopisem dělat? Neváhejte využít našeho poradenství a my vás rádi seznámíme s jeho obsahem. Poradíme vám také, jaké kroky doporučujeme na základě souvislostí podniknout.

Proces vydání Freistellungu trvá několik týdnů, proto je lepší začít s ním včas. Podejte žádost ještě dnes.

5. Můžete začít hned

První krok k vybavení Freistellungu je velmi jednoduchý. Nemusíte navštěvovat německé webové stránky, vyhledávat složité postupy ani si jinak lámat hlavu. Se vším vám pomůže společnost TJ-Legal, s.r.o.

Stačí vyplnit krátký registrační formulář na našich webových stránkách a my vám zašleme informace o dalším postupu.

Nezapomeňte, že bez platného Freistellungu přicházíte o 15 % výdělku. Získáme ho pro vás – snadno a bez zbytečné byrokracie. Stejně jako jsme jej získali již tisícům spokojených klientů.

Udělejte první krok zde.

Přečtěte si také