Kdo je a kdo není váš „toeslag partner“ pro pobírání příspěvků z Nizozemska?

Každý občan Evropské unie pracující v Nizozemsku má nárok na příspěvky, jako například zdravotní příspěvek Zorgtoeslag, příspěvek na děti Kindgebonden budget a další.

Toeslag partner - pobírání příspěvků z Nizozemska

Pracovali jste v Nizozemsku v posledních 5 letech? Mohl vám vzniknout nárok na vrácení daní. Daně Nizozemsko

Pro vyžádání příspěvků z Nizozemska je třeba splnit několik podmínek. Při kalkulacích nároků na příspěvky se rovněž zohledňuje životní situace žadatele – zda ​​má či nemá partnera pro příspěvky. Nizozemský daňový úřad používá termín „toeslag partner“, používá se také anglická verze „allowance“ nebo „benefit“ partner. V dalším textu jej budeme nazývat partnerem pro příspěvky.

Partner pro příspěvky je člověk, jehož příjem se započítá do výpočtu vašeho (společného) nároku na příspěvky.

Kdo může být vaším partnerem pro příspěvky?

Jste vdaná/ženatý nebo žijete v registrovaném partnerství? V takovém případě je váš partner i vaším „toeslag“ partnerem a jeho/její příjem bude zahrnut při výpočtech nároku na příspěvky.

V případě, že je někdo další registrován na vaší adrese nebo má na stejné adrese trvalé bydliště, i tato osoba může být vaším „allowance“ partnerem. Toto platí v případě, pokud se alespoň jedna z následujících situací shoduje s vaší situací:

1. Máte před notářem uzavřenou smlouvu o soužití (Cohabitation agreement – ​​je to zažitá právní forma v Nizozemsku).
  2. Máte spolu dítě.
  3. Vy nebo váš partner jste si osvojili/uznali dítě toho druhého.
  4. Jste partnery pro důchodový systém.
  5. Vlastníte spolu nemovitost a bydlíte v ní spolu.
  6. Vy nebo jeden z vašich spolubydlících má dítě do 18 let, které žije doma.
  7. Je váš spolubydlící dalším podnájemníkem? V takovém případě si nejste navzájem partnery pro příspěvky.
  8. Pokud jste „tax partners“ – partnery pro daňové účely, od roku 2021 si nejste navzájem automaticky partnery pro příspěvky, ale pro rok 2020 a dříve jste byli.
  9. Byli jste partnery pro příspěvky i minulý rok.

Bydlíte v domě s dalšími lidmi?

V takovém případě platí první možná situace z přehledu výše. Máte například s jednou osobou dítě (situace 2) as jinou osobou vlastníte nemovitost (situace 5)? V takovém případě je osoba, se kterou máte dítě, vaším partnerem pro příspěvky.

Žijete s dítětem nebo vnoučetem, rodičem nebo prarodičem, bratrem nebo sestrou?

V případě, že žijete se svým dítětem nebo rodičem nebo s dalším příbuzným, jste si navzájem partnery pro příspěvky jen tehdy, máte-li oba 27 let nebo více.

Nejste si jisti vaší konkrétní situací? Můžete si ji jednoduše ověřit pomocí nástroje na stránce Belastingdienst:

Do I have an allowance partner?

Pobíráte příspěvek na bydlení?

Pobíráte příspěvek na bydlení a nejste zaregistrováni na stejné adrese jako váš manžel/manželka nebo partner/partnerka? V takovém případě se do příspěvku na bydlení nepočítá jako partner na příspěvek, ale na ostatní příspěvky ano.

Od jakého momentu se někdo počítá jako můj toeslag partner?

Pravidla se od roku 2021 změnila. Před rokem 2021 byste se mohli stát partnery pro příspěvky se zpětnou platností, pokud jste dříve spolu žili. Teď už to neplatí.

Velmi důležité Navzájem jste si partnery jen od změny vaší situace – například od data sňatku, data koupě společné nemovitosti, data narození dítěte a podobně.

Podrobnější informace o podmínkách do roku 2020 a od roku 2021 naleznete na stránce nizozemského daňového úřadu Belastingdienst:

Odkdy se stáváme partnery (pravidla od roku 2021)

Odkdy se stáváme partnery (pravidla do roku 2020 včetně)

Co když už nejste partnery na příspěvky?

Pokud se rozvedete nebo rozejdete, obvykle už nejste partnery pro příspěvky. Jak to přesně funguje, závisí na tom, zda jste byli oddáni, registrovaní partneři nebo jste spolu jen žili.

Pokud se vás tato situace týká, na stránce daňového úřadu Belastingdienst si můžete přečíst, co musíte vybavit, pokud se s partnerem rozcházíte:

Rozcházíme se – co je třeba vyřídit pro příspěvky

Obraťte se na nás

S registrováním nebo odregistrováním vašeho partnera pro příspěvky vám rádi pomůžeme u nás v TJ Legal. Neváhejte nás kontaktovat!

Vyjimečné situace

V některých situacích platí jiná pravidla – o těchto situacích si můžete přečíst více na stránce Belastingdienst:

Můj partner pro příspěvky bývá dočasně na jiné adrese

Můj partner/ partnerka pro příspěvky žije v domově důchodců

Mohu požádat, aby se někdo nepovažoval za mého partnera pro příspěvky?

Můj partner pro příspěvky žije v zahraničí

Korespondenční adresa

Někdo s vámi nebydlí, ale je zaregistrován na vaší adrese s korespondenční adresou? Potom tato osoba není vaším partnerem pro příspěvky.

Velmi důležité UPOZORNĚNÍ:  Výše příspěvků pro svobodného žadatele je v porovnání s výší příspěvků pro pár vyšší. V případě, že máte partnera pro příspěvky a není zaregistrován, může vzniknout nedoplatek, který bude daňový úřad žádat zpět.Nizozemské úřady je třeba informovat o všech změnách v životní situaci co nejdříve.

Náš tip

Přečtěte si více o tom, jak funguje holandský příspěvek na zdravotní pojištění, tzn. Zorgtoeslag. Pokud pracujete v Nizozemsku a máte děti, přečtěte si také náš blog na téma Kindgebonden budget, tedy příspěvek na děti v Nizozemsku. Chcete zjistit, zda máte nárok na zmíněné příspěvky nebo na rodinné přídavky v Nizozemsku? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

Pracujete v Nizozemsku?

Rádi vám pomůžeme s vrácením daní. Vyberte si službu z naší nabídky nebo nás kontaktujte.

Zdroj: Belastingdienst. nl