Důchod z Německa a povinnost podat daňové přiznání

Každý člověk se těší, že si v důchodu bude užívat to, co celý život odváděl k důchodovému zabezpečení. Málo důchodců však ví, že i oni mají daňovou povinnost. Pokud pobíráte důchod z Německa a nevíte, zda i vy máte povinnost podávat německé daňové přiznání, odpověď naleznete v tomto článku.

Důchod z Německa a povinnost podat daňové přiznání

Vrácení daní z Německa - Získejte výhody díky našim zkušenostem! Daně Německo

S každým navýšením penze vzniká většímu počtu důchodců daňová povinnost. Daňová povinnost však naštěstí v tomto případě neznamená automaticky povinnost platby daně. I v důchodu totiž máte výdaje, které si v daňovém přiznání můžete uplatnit.

Kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání?

V případě, že vy nebo váš manžel/manželka pobíráte důchod z Německa, upravuje povinnost podávání daňového přiznání zákon. Uvedené předpisy se vás týkají i tehdy, máte-li vedle důchodu některý z následujících příjmů:

1. příjem z pronájmu,
  2. příjem ze živnosti,
  3. příjem z kapitálového majetku,
  4. paušálně zdaněnou nebo od daně osvobozenou mzdu.

Rozhodujícím kritériem pro podávání daňového přiznání jecelková výše všech příjmů důchodce. Pokud ta nepřesáhne nezdanitelné minimum, poplatník nemusí německé daňové přiznání podávat.

Pro daňový rok 2023 je nezdanitelné minimum ve výši 10.908,00 eur v případě svobodného důchodce a 21.816,00 eur pro ženaté/vdané. Jelikož důchodci nemají daňovou povinnost v plném rozsahu, zůstává více důchodců pod zmíněnou hranicí, a tudíž nemají povinnost si německé daňové přiznání podávat.

Německé daňové přiznání bez chyb

Vyplynula vám povinnost podat daňové přiznání v Německu? Chcete-li mít jistotu, že vaše německé daňové přiznání bude zpracováno bezvadně, svěřte se do rukou odborníkům v TJ- Legal, kde se o vše potřebné postaráme.

Příjem ze závislé činnosti

V případě, že důchodce má vedle důchodu i příjem ze závislé činnosti, vztahuje se na něj povinnost podat daňové přiznání stejně jako v případě zaměstnanců. Konkrétně jde o důchodce z následujících skupin:

• pobíráte důchod a vedle něj i zaopatřovací dávku,
  • jeden z manželů pobírá zaopatřovací dávku a druhý důchod,
  • jeden z manželů je již důchodce, druhý ještě pracuje,
  • jste důchodce, ale vedle důchodu stále pracujete.

Platí, že vedlejší příjmy vedle důchodu se do výše 410 eur nezdaňují bez ohledu na výši důchodu. Vedlejší příjmy v rozmezí 410 eur až 820 eur se zdaňují poměrně. Pro ověření, zda nepřesahujete hranici 410 eur u vedlejších příjmů se nejprve odečte část daňového bonusu příslušejícího na vedlejší příjmy.

A co povinnost zaplatit daň?

To, zda důchodce vedle samotného daňového přiznání má povinnost daň i zaplatit, závisí na několika faktorech:

• jaký vysoký důchod pobírá,
  • jak vysoký je zdanitelný podíl důchodu,
  • zda je oddán,
  • jaké vysoké jsou další zdanitelné příjmy,
  • jaké vysoké jsou použitelné výdaje.

Velmi důležité Daň musí důchodci zaplatit tehdy, pokud se po zohlednění uvedených kritérií jejich zdanitelný příjem nachází nad nezdanitelným minimem.

Uplatnění výdajů

Pokud jde o výdaje, ty si důchodci v daňovém přiznání uplatňují stejným způsobem jako zaměstnanci. Důchodci mají také na výběr, zda si v daňovém přiznání uplatní jednotlivé výdaje, nebo se spolehnou na paušál v částce 102 eur. Přestože jsou výdaje v souvislosti s důchodem spíše výjimkou než pravidlem, určitě se vyplatí uplatnit si v daňovém přiznání reálné výdaje. 102 eurový paušál totiž nemusí postačovat.

Které výdaje si tedy důchodce může uplatnit v německém daňovém přiznání? Pod výdaji lze rozumět všechny výdaje směřující k nabytí, zajištění a udržení příjmu. Konkrétně se může jednat o:

• příspěvky do odborové organizace,
  • výdaje na daňového poradce,
  • úroky z prodlení na úvěr, který byl určen k úhradě dobrovolného penzijního pojištění. pojištění,
  • výdaje na důchodového nebo pojistného poradce v souvislosti s nárokem ze zákonné nebo soukromé důchodové pojišťovny.

Neváhejte se na nás obrátit

Zdroje: Steuertipps.de, Finanztip.de